Kilepakendisse pakitud ja aiandusärides müüdav kasvuturvas tundub olevat steriilne ja „elu vaba“. Aga nii see alati ei ole.
Mõnikord, teatud temperatuuridel kondenseerub vesi turbapalli ja kilepakendi vahele, luues soodsa keskkonna seente kasvuks. Avatud turbapalli pinnal võib näha valget hallitust või kollast või oranži pulbrilist „elu“. Need seened ei ole taimedele kahjulikud.
Valge hallitus on Trichoderma. See on looduslikult esinev kasulik mikroorganism, mis elab enamikus muldades. Tavaliselt me ei näe selle olemasolu, kuid mõnikord ilmub see turba pinnale valge hallitusena.
Kollane või oranž pulbriline kasv turba pinnal on tingitud Peziza ostracodermast, mida tavaliselt nimetatakse turba kaneeliks. See on samuti üks tavaline saprofüütne seen, mida leidub turbas.
Saprofüütsed seened on seente rühm, mis pärsib mullas patogeensete seente kasvu (Patogeensed seened levitavad orgaanilisi mürkaineid ehk toksiine). Saprofüütsed seened elavad lagunevas orgaanilises materjalis, näiteks turbas. Nad ei ela elavatel taimedel.
Neid seeni kasutatakse ka biofungitsiidina, mahepõllumajanduses, kuna takistavad patogeensete mikroorganismide levikut taimede kasvatamise ajal. Trichoderma on seetõttu kasulik seen, mis loomulikul teel kaitseb substraati ja taimi patogeensete seente eest ja ei põhjusta taimedele negatiivset mõju.
Saprofüütsete seente negatiivne mõju on puhtalt visuaalne, ei taha ju oma taimi näha „seenetamas“.
Kuidas ma sellest seenest vabanen?
Seente arengut soodustavad kõrge õhuniiskus, soojus ja puudulik ventilatsioon. Kuivemates tingimustes seene arengut ei toimu ja seen ei muutu nähtavaks. Avamaal, päikese ja tuule käes see seen ei arene, kasvuhoones on tal aga soodsad tingimused.
Vähenda mulla niiskust, lase mullal vahepeal päris kuivada. Hoia kasvuhoone uksed ja aknad avatud, päike ja tuule liikumine pärsib seene arengut.
Seente kasvukihi võib füüsiliselt eemaldada, mulda kobestada, lisada pealmisele mullakihile liiva või tuhka, vältimaks hallituskihi taas tekkimist.
Kuna need seened ei ole taimedele kahjulik siis fungitsiidide kasutamist temast lahtisaamiseks ei soovita.