Taliküüslauk (kopeeri)

Allium sativum

Läbimüüdud!

Seda taliküüslaugu sorti on  meie aias  kasvatatud juba aastakümneid. Sellel vanal sordil on iseloomulik lillakas kattekihtide värvus,  tugev küüslaugu maitse ja hea säilivus. Eelmise hooaja  saaki saab süüa uue, värske saagini.

Kategooria

Kirjeldus

Taliküüslauk istutatakse maha sügisel, enne püsivate külmade saabumist, nii et ta jõuaks juurduda, kuid mitte veel hakata pealseid kasvatama. Enamasti on õige aeg oktoobri lõpus – novembri alguses, aga on aastaid kus novembri lõpus ei ole hilja küüslauk mulda panna. Kui on siiski oht, et küüslauk ei jõua enne suurte püsivate külmade tulekut juurduda, võib peenra katta mõne sentimeetrise turbamultši või kompostmulla kihiga või katta peenar võimalike kahjustuste vältimiseks kattelooriga. Lumesaju puhul ei ole rohkem katet vaja.

Küüslaugule tuleb valida iga aasta uus kasvukoht. Kohal, kus varem on kasvanud porru, sibul või isegi ilulauk, pole küüslauku haigestumise ja kahjurite vältimiseks mitu aastat järjest soovitav kasvatada. Eelkultuuriks sobivad kõrvitsad, kurgid või hoopis ristõielised nagu redised või kapsad.

See, kuidas neid maha panna on iga kasvataja enda valida – vagudesse, ridadesse, maasikate vahele, lillepeenrasse. Üldjuhul on laukude ja sibulate istutussügavus on ca kolm sibula pikkust ehk 8–12 cm, sama palju võiks arvestada ka vahekauguseks. Suurte küünte vahele suurem vahemaa, väiksematele väiksem. Peaasi, et kasvuruumi jaguks küllaldaselt, sest tiheda istutuse korral kasvavad küüslaugud väiksemad.

Küüslaugule meeldib päikeseline ja tuultele avatud kasvukoht ning viljakas ja huumusrikas parasniiske muld. Saviseguses mullas jagub talle küllaldaselt toitaineid, kuid liivmullas kasvatamisel tuleb kindlasti orgaanikat lisada, et küüslauk ei jääks väga väikeseks. Selleks sobivad kas kompostmuld, kõdusõnnik või ka hobusesõnniku või kanakaka graanulid, mida puistatakse istutamisel sibula juurde.

Küüslaugu liitsibulad jaotatakse, kuivamise vältimiseks, osadeks vahetult enne mahapanekut. Suurem küüslauguküüs kasvatab sügiseks ka suurema liitsibula, seepärast ole istutusmaterjali osas valiv.

Põhilised hooldustööd kevadel on mulla kobestamine ja rohimine. Kuiva kevade korral ka kastmine.

Kui küüslauk kipub õitsema minema ehk siis läheb putke, tuleks õisikuvars ära lõigata. Nii jääb taimele vilja kasvatamiseks rohkem jõudu. Vastasel korral kulutab taim oma energia õitsemiseks ja vili jääb väikeseks. Noored eemaldatud õisikuvarred on hea kasutada hapendatult või marineeritult salatiks.

Augustis, kui küüslaugulehed hakkavad kolletuma ja kuivama, võetakse taim üles ning viiakse hästiõhutatud kohta kuivama. Küüslauku säilitatakse pimedas ja nullilähedase temperatuuriga ruumis, kus pole miinuskraade karta ja õhuniiskus on 60–70 protsenti.

 

Soovime edukat kasvatamist ja rohket saaki!
Sirgunud Saaremaal OÜ

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Taliküüslauk (kopeeri)”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Enjoy 15% Off Sitewide

when you sign up for emails